صدمین سالگرد درگذشت تولستوی

آدرنو ، فیلسوف آلمانی، در اثر اصلی خود، در ” تئوری های زیبایی”، فقط یکبار و آنهم به طور انتقادی از تولستوی نام می برد. اما آدرنو نه در رابطه با داستان ” جنگ و صلح ” و یا با ” آنا کارنینا ” ، بلکه در رابطه با داستان کوتاه “سونات رزمناو” – به اسم سونات ویولن شماره 8 بتهون – به تولستوی اشاره می کند.

تولستوی در این داستان که به صورت تک گفتاری (در یک قطار ) تنظیم شده است به ویژگی های جنسی زنان اشاره می کند که از نظر نویسنده غیر طبیعی هستند. به نقل از فهرمان داستان، زنان حتی در مدت زمان حاملگی، بر عکس جیوانات ماده در طبیعت، به رابطه جنسی خود ادامه می دهند. همسر تولستوی، Sofia، که از تعداد زیاد اعضای خانواده ناراضی بود به پزشک زنان برای آموزش متدهای جلوگیری از حاملگی ( بعد از ششمین زایمان) رجوع می کند. تصمیم “ Sofia “ از بکار گرفتن متدهای جلوگیری از حاملگی یک نوع ترس مذهبی در تولستوی ایجاد می کند. تولستوی بر این عقیده بود که متد ضد حاملگی باعث می شود که زنها بدون نگرانی از حاملگی از آمیزش جنسی لذت ببرند. برای تولستوی فرزند (حاملگی) تاوان گناه اشتیاق به تمایلات جنسی است و به همین دلیل نباید از تولد نوزادان ممانعت شود. Sofia ، بنا به خواسته تولستوی از متد ضد حاملگی استفاده نکرد و مادر 10 فرزند دیگر نیر شد.

2 Gedanken zu “صدمین سالگرد درگذشت تولستوی

  1. اولین اثری که از تولستوی خواندم آنا کاره نین بود ! برای من اخرین جمله له وین خیلی جالب بود : من نمی توانم خودم را تغییر بدهم جز اینکه بیشتر از قبل نیکی کنم!
    زندگی شخصی نویسندگان و شاعران گاهی از خود آثارشان هم زیباتر است! ترس ها و آرزوها و روابطشان و…

  2. در آخر داستان آنا کارنینا خواننده به این نتیجه می رسد که آنا یک روسپی است. تولستوی نظر مثبتی به آنا نداشت

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.